+90 (212) 210 10 10

Hava Trafik Kontrolü

Hava Trafik Kontrol Bölümü İçeriği

Hava trafik kontrolünün temel amacı uçaklar ile uçaklar, uçaklar ile araçlar ve uçaklarla manialar arasındaki çarpışmaları önlemektir. Hava trafik kontrolörü hava trafik akışını düzenli bir şekilde sağlamak, hızlandırmak ve sürdürmek ile yükümlüdür.

7/24 gerçekleştirilen hava operasyonlarında Hava Trafik Kontrolörleri uçuş operasyonlarının emniyetli bir şekilde gerçekleştirilmesine, Türk Hava Sahasının gözlemlenmesine ve hava trafik akışının verimli bir şekilde sağlanmasına yardımcı olurlar.

Üniversitemizin Hava Trafik Kontrol Lisans Programı, 4 yıllık bir program olup ulusal ve uluslararası standartlara göre hava trafik kontrolör lisansını almaya yeterli teorik ve pratik bilgiye sahip hava trafik kontrol adayı yetiştirmektir.

Nişantaşı Üniversitesi, Hava Trafik Bölümü Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından 31.03.2021 tarihinde TR-HTK-EO-03/001 belge numaralı “Hava Trafik Kontrol Eğitim Organizasyonu Sertifikası” ile yetkilendirilmiştir. Hava Trafik Kontrol Eğitim Organizasyonu; Öğrenci Hava Trafik Kontrolör Sertifikası alınmasına esas oluşturan teorik bilgi ve uygulamalı eğitimi verebilecek ve SHGM tarafından onaylanmış eğitim kuruluşunu ifade eder.

Bölümümüz radar ve meydan kontrol simülatörleri ile donatılmıştır. Ülkemizdeki eğitim kurumları arasında ilk yerli ve milli 360 Derece Meydan Kontrol Simülatörü’ne sahiptir.

 

Kayıt Olmak İçin Ön Koşullar

SHGM ATCO Talimatları gereğince T.C. vatandaşı olmak.

-Üniversitemiz Hava Trafik Kontrol Bölümüne kayıt yaptırabilmek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş Yetkili Tıp Merkezlerinden ya da tam teşekküllü hastanelerden “ICAO EK/ANNEX-1, 3. SINIFINA GÖRE HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ OLABİLİR” ibareli sağlık raporu almaları gerekmektedir.

-Üniversitemizce yapılacak olan yetenek sınavından başarılı olmak.

-Bölümle ilgili hususlar, HAVA TRAFİK KONTROL HİZMETLERİ PERSONELİ LİSANS VE DERECELENDİRME YÖNETMELİĞİ (SHY 65-01) kapsamında yürütülür.

 

Mezuniyet

Üniversitemiz Hava Trafik Kontrol programından mezun olabilmek için lisans programında yer alan tüm teorik ve uygulamalı derslerden başarılı olmak gerekmektedir. Bütün derslerden başarı sağlayan öğrenciler Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) bünyesinde yapacağı stajı da başarılı bir şekilde bitirmelidir.

 

İstihdam Olanakları

Üniversitemiz Hava Trafik Kontrol Bölümü mezunları SHGM tarafından yapılan Hava Trafik Kontrolörlüğü Lisans sınavına girerek, bu sınavdan da başarılı oldukları takdirde, hava trafik kontrolörü lisansını alarak, DHMİ hava trafik kontrol ünitelerinde asistan hava trafik kontrolörü kadrosu ile atanabilmektedirler. 

 

Ders İçeriği

Sekiz yarıyıl sürecek olan eğitim planında temel havacılık, mesleki ve İngilizce dersleri yer almaktadır. Mesleki dersler teorik ve simülasyon dersleri olarak ikiye ayrılmış olup Doc. 4444 ve ICAO ANNEX ‘leri kapsayacak şekilde oluşturulmuştur. Öncelikli olarak teori dersinden başarı gösteren öğrencilerimiz daha sonrasında simülasyon derslerini tamamlayacaktır. Simülasyon dersleri 360 Derece Meydan Kontrol Simülatörü ve Radarlı/Radarsız Simülatör laboratuvarlarında gerçekleştirilecektir.

 

ÇAP Yapılabilecek Anadal Programları

Hava Trafik Kontrolü anadal programından Çift Anadal yapılabilecek ikinci anadal programları;

  • HAVACILIK ELEKTRİK ELEKTRONİĞİ
  • UÇAK GÖVDE MOTOR BAKIM

Hava Trafik Kontrolü anadal programından Meslek Yüksekokulu Çift Anadal yapılabilecek ikinci anadal programları;

  • UÇAK TEKNOLOJİSİ
  • SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ

 

Bölümler ve Müfredatlar

Bölüm Müfredatı İçin TIKLAYINIZ.

Apply Nişantaşı