+90 (212) 210 10 10

Uçak Bakım ve Onarım

Bölüm Hakkında

Havacılık gibi hayallerimizi ve hedeflerimizi besleyen çok az sektör vardır. Tasarımından inşaatına, bakımından uçuşuna kadar havacılık geleceği şekillendiren bir sektördür. Kişisel ve ticari hava yolculuğuna yönelik talep, her türden eğitimli personel için ve özellikle Uçak Bakım Onarım teknisyenleri için iş alanı yaratmıştır.

Havacılıkta uçağın tüm yapısal elemanları yaşamsal değerdedir. Bir bütün olarak uçağın sahip olduğu gövdesi ve özellikle de motorunun parçalarıyla birlikte bakımının güncel verilere ve evrensel standartlara dayanılarak hassas bir şekilde yapılması zorunludur. Bu hassasiyet uçuşun diğer organların da benzer sorumlulukları paylaşarak emniyetle gerçekleştirilmesinde hayati bir rol oynar. Nişantaşı Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Uçak Bakım Onarım Bölümü ise mezunlarının alana çıktıklarında bu sorumluluğu, belirlenen düzeylerde gerçekleştirebilecekleri bilgi ve becerilerle donatılmasını amaçlar. Buna ek olarak günümüzün sürekli değişen, heyecan verici ve genişleyen havacılık sektöründe başarılı olmak için gereken hem teorik hem de uygulamalı yaklaşım kapsayan bir eğitim programı sunmaktadır. Böylelikle öğrencileri saha çalışmalarına da hazırlamaktadır.

Havacılık sektörü ve buna ilişkin olarak uçak gövde ve motor teknolojisi, saha çalışanlarından evrensel standartlarda başarı beklediğinden havacılık dili olarak İngilizce tüm eğitim sistemi içinde de önemli bir yer almaktadır. Bu anlayışla Nişantaşı Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu tüm bölümlerinde olduğu gibi Uçak Bakım ve Onarım bölümünde de yoğun İngilizce programlarıyla bu gereksinimi karşılamak amacındadır. Sonuç olarak Uçak Bakım ve Onarım Bölümü bir yandan teknoloji diğer yandan da İngilizce eğitimleriyle ulusal ve uluslararası havacılık otoritelerinin beklentilerini karşılayacak uçak teknisyeni adayları yetiştirmektedir.

 

Dersler Hakkında

Uçak Bakım ve Onarım Bölümü; dört yıllık eğitim programlarını sahaya ait teknik dersler ve uygulamaların yanı sıra diğer ilgili alanlardan da sağladığı değişik seçmeli ders ve konularla zenginleştirmiştir. Yoğun İngilizce ile de teknik niteliğin arttırılmasına gayret edilmiştir. Bu çerçevede Uçak bakım terminolojisi, termodinamik, temel elektrik, gaz türbinli motor teorisi, uçak donanım ve uygulamaları, uçak elektrik sistemleri ve uçuş kontrolleri vb. dersler verilmektedir. Mekanik ve yapısal atölyeler ile teorik bilginin destekleyicisi olarak uygulamaya yönelik eğitimler verilmektedir.

 

Çalışma Alanları

Mezunlar Türk Hava Yolları A.O., Türk Hava Kuvvetleri Hava İkmal Bakım Merkezleri, özel hava yolu işletmeleri, hava aracı bakım merkezleri ve havacılık alanında faaliyet gösteren diğer işletmelerin teknik bölümlerinde çalışmaktadır.

Mezunlar ayrıca, havacılık alanında yüksek lisans, doktora programlarına başvurabilir.

 

Kayıt Olmak İçin Ön Koşullar

Bölüme kayıt yaptırmak isteyen öğrenci, üniversitenin akademik ve yasal mevzuatı çerçevesinde ÖSYM tarafından belirlenen süreçleri tamamlamak/sınavları başarmış olmak zorundadır. Yurtiçi veya dışında eşdeğer programda öğrenimine başlamış bir öğrenci yatay geçiş için başvuru yapabilir. Öğrencilerin kabulü dönem başlamadan, her bir öğrencinin şartları ve başvuru yaptığı derece dikkate alınarak incelenir ve özel olarak değerlendirilir. Üniversiteye giriş hakkında daha etraflı bilgi Kurum Tanıtım Kataloğunda mevcuttur. Üniversite tarafından onaylanmış ve bir anlaşma ile sınırları belirlenmiş öğrenci değişim programları kapsamında yurtdışından gelen öğrenciler bölümde verilen dersleri alabilirler.

 

Mezuniyet

Dereceyi alabilmek / programı tamamlamak için akademik yılsonunda yapılması gereken veya programın tamamlanmasını müteakip özel bir program sonu sınavı veya final sınav dönemi yoktur. Bununla birlikte, her yarıyıl içinde ara sınavlar ve yarıyıl sonunda genellikle dönemin hemen bitişini müteakip iki hafta süreli dönem sonu sınavları vardır. Buna ek olarak, öğrencinin bir proje çalışması sonunda hazırlayacağı Bitirme Tezi ve bu çalışmasına yönelik sözlü tez sunumu yapması da (7. veya 8. yarıyılda) istenmektedir.

Bölümle ilgili hususlar HAVA ARACI BAKIM PERSONELİ YÖNETMELİĞİ (SHY-66) kapsamında yürütülmektedir.

 

ÇAP Yapılabilecek Anadal Programları

Uçak Bakım ve Onarım anadal programından Çift Anadal yapılabilecek ikinci anadal programları;

  • HAVACILIK ELEKTRİK ELEKTRONİĞİ
  • MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

Uçak Bakım ve Onarım anadal programından Meslek Yüksekokulu Çift Anadal yapılabilecek ikinci anadal programları;

  • UÇAK TEKNOLOJİSİ
  • SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ

 

Bölümler ve Müfredatlar

Bölüm Müfredatı İçin TIKLAYINIZ.

Apply Nişantaşı